Tijdens de Nederlandse Dansdagen 2025 in Maastricht staan meerdere van onze makers, associate en oud associate in de schijnwerpers. Met trots delen we hun projecten en nieuwe werken, die samen de rijkdom en diversiteit van de hedendaagse dans weerspiegelen.
Van 10 september tot en met 5 oktober presenteert Marres, Huis voor Hedendaagse Cultuur, de doorlopende performance Gestures as Portals van Amparo González Sola. Tijdens haar residency onderzoekt Amparo hoe beweging, gebaren en ruimte nieuwe vormen van betekenis en verbinding kunnen openen. Samen met performer Leandro de Souza werkt ze met dans, video, licht en geluid. Elke dag creëert ze een score die de structuur van de performance bepaalt, terwijl bezoekers worden uitgenodigd om te observeren, te luisteren, beelden te ervaren of eenvoudige acties te ondernemen. Gestures as Portals verandert voortdurend en weerspiegelt een levendig onderzoeksproces.
Beeld: Rob van Hoorn
Ook Sheree Lenting is dit seizoen te zien als choreograaf in DANSLOKAAL 13, het jaarlijkse talentontwikkelingsproject van Conny Janssen Danst. In samenwerking met Dansateliers en Korzo selecteerde artistiek directeur Conny Janssen drie makers: Faizah Grootens, Sheree Lenting en Andrea Costanzo Martini. Binnen DANSLOKAAL 13 ontwikkelt Sheree haar eigen choreografische signatuur in een context waarin experiment en samenwerking centraal staan. Het resultaat is een nieuw werk dat naast de creaties van Grootens en Martini deel uitmaakt van een veelzijdige en verrassende voorstelling. Na twee try-outs in de intieme setting van HUIS Conny Janssen Danst gaat DANSLOKAAL 13 op 4 oktober landelijk in première tijdens de Nederlandse Dansdagen, gevolgd door een landelijke tournee tot en met 15 november.
Beeld: Michelle Urbiztondo
Tijdens de Virtual Residencies van de Dansdagen presenteert interdisciplinair maker Yoko Haveman haar onderzoek A Tribute to Everything that Breaks. Hierin onderzoekt zij de relatie tussen haar eigen lichaam en een digitaal geanimeerd vrouwelijk figuur – een 2D/3D projectie die haar choreografie zowel weerspiegelt als ontregelt. Deze digitale avatar maakt zich los van traditionele narratieven en opent nieuwe perspectieven op wat het betekent om mens te zijn. Met steun van Dansateliers wordt de presentatie begeleid door artistiek coördinator Vera Bonder, die het publiek meeneemt in Yoko’s maakproces aan de hand van virtuele schetsen, choreografische documentatie en verdiepende gesprekken.
Beeld: Michelle Urbiztondo
Tot slot is de voorstelling Raging Against Various Elements (R.A.V.E.) van ARK/Connor Schumacher te zien tijdens de Nederlandse Dansdagen. Extra bijzonder is dat de productie is genomineerd voor De Zwaan 2025 voor meest indrukwekkende dansproductie. Wij zijn ontzettend trots op Connor en het hele team van ARK dat dit mogelijk maakt.
Beeld: Amanda Harput
Met makers als Amparo, Sheree en Yoko en oud associate Conner zijn we dit jaar rijk vertegenwoordigd op de Nederlandse Dansdagen. Hun uiteenlopende stemmen laten zien hoe krachtig de hedendaagse dans kan zijn – van intieme performances tot grootse producties, van fysieke gebaren tot digitale experimenten.